Bootowalny pendrive z systemem za pomocą LinuxLive USB Creator | TechComputerOS
Dnia 27 marca 2016 roku blog TechComputerOS.cba.pl został zamknięty. Poradniki, które ukazały się na blogu nie będą już aktualizowane oraz nadal są chronione prawami autorskimi. Właścicielem wszystkich wpisów jest administrator bloga. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

Zapraszam do udzuału w krótkiej ankiecie :)Kliknij, aby wziąć udział w ankiecie!

31/12/2014 | Kamil Zawadka | Oprogramowanie | 7 komentarzy

Bootowalny pendrive z systemem za pomocą LinuxLive USB Creator

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak zainstalować systemem z pendrive? Przeważnie decydujemy się na taki krok nie posiadając w komputerze (przeważnie w laptopach) stacji dysków lub po prostu jest uszkodzona. Przeszukując internet wiele instrukcji może być dla Was niezrozumiałych, a przeważnie te, w których występuje Wiersz polecenia. Zdecydowanie lepszym sposobem będzie użycie aplikacji LinuxLive USB Creator.

LinuxLive USB Creator – po nazwie aplikacji możemy powiedzieć, że służy ona do tworzenia systemów Linux w wersji testowej na pamięci USB, co jest prawdą. Aplikacja umożliwia nam tworzenie bootowalnych wersji systemu Linux na pamięci USB. Niby w nazwie mamy Linux, ale z wersjami systemu Windows radzi sobie również świetnie. Pełną listę obsługiwanych systemów możecie znaleźć na stronie producenta linuxliveusb.com. Również na tej stronie pobierzecie program w wersji instalacyjnej lub portable (przenośna, nie wymaga instalacji). Po pobraniu aplikacji należy ją wypakować i uruchomić. Program uruchomi nam się w języku angielski. Aby zmienić na język polski wybieramy Options (Krok 5) > zakładka Language > szukamy i zaznaczamy Polish.

bootpendrivesystemv6

Czekamy, aż aplikacja uruchomi się ponownie i klikamy OK. Jeśli nasza aplikacja jest już w języku polskim dzieli nas tylko 5 kroków od bootowalnego systemu na pamięci USB. Jednak zanim przejdziecie dalej przygotujcie pendrive (w zależności od wybranego systemu np. Linux Ubuntu 14.10 potrzebuje około 2.60GB, czyli najlepiej wybrać pendrive 3GB) oraz system, który może znajdować się na płycie CD/DVD lub na dysku w obrazie .ISO.

Jak zrobić bootowalnego pendrive z systemem za pomocą LinuxLive USB Creator?

Krok 1: Wybierz pamięć USB

Wkładamy pendrive do portu USB (możemy to zrobić też wcześniej) i klikamy na przycisk Odśwież. Na dostępnej liście ujrzymy swoją pamięć USB, którą wybieramy.

bootpendrivesystemv1

Krok 2: Wybierz plik źródłowy

Następnym krokiem jest wybranie pliku ISO / IMG / ZIP lub płyty CD/DVD z naszym systemem. Możemy też pobrać go z sieci (oprócz Windows).

bootpendrivesystemv2

Krok 3: Persystencja

W trzecim kroku musimy ustalić wartość persystencji. Jak wspomina producent jest to ilość miejsca, na którym możemy przechowywać swoje dane, których nie utracimy po ponownym uruchomieniu komputera. Przypuśćmy, że zamiast na pendrive nagrywamy nasz obraz na płytę CD, uruchamiamy nasz Linux w wersji testowej i zapisujemy na nim jakieś dane. Po wyłączeniu takiego systemu i ponownym włączeniu tych danych niestety tam już nie będzie. W przypadku nagraniu naszego systemu na pendrive i ustawieniu persystencji nasze dane będą nawet po ponownym uruchomieniu systemu. Autor oprogramowania na swojej stronie aplikacji piszę, że wartość ustawiona na 300MB wystarczy, aby zainstalować jakiś program. Proponuję ustawienie tego parametru między 300MB, a 500MB. Jednak wspomina też, że jeśli zamierzasz wykonywać większą ilość operacji na swoim Linuxie najlepiej wybrać wartość większą niż 1GB. Co ważne:

Wybór 0 MB oznacza brak persystencji! Wszelkie zmiany dokonane w systemie Linux zostaną utracone po ponownym uruchomieniu.

Uwaga! W przypadku wybrania innych systemów (np. Windows XP/Vista/7, GParted) opcja ta jest niedostępna!

bootpendrivesystemv3

Krok 4: Opcje

Przedostatnim krokiem jest zaznaczenie opcji Sformatuj pamięć USB na FAT32 (dane zostaną utracone!). Pozostałe dwie opcje każdy zaznacza samodzielnie. Pierwsza opcje, czyli Ukryj utworzenie pliki mówi nam o ukryciu plików na pendrive. Opcja trzecia Aktywuj uruchamianie LinuxLive w systemie Windows (wymaga połączenia z internetem) mówi nam o pobraniu maszyny wirtualnej VirtualBox i możliwość uruchomienia naszego Linuxa na Windows.

bootpendrivesystemv4

Krok 5: Stwórz

Na koniec klikamy na ‚ikonę błyskawicy‚…

bootpendrivesystemv5

… i potwierdzamy format pamięci USB.

bootpendrivesystemv7

Najlepiej jeszcze raz upewnić się, że wybraliśmy dobrego pendrive. Teraz pozostaje nam tylko czekać na utworzenie bootowalnego pendrive.

bootpendrivesystemv8

Po utworzeniu bootowalnego pendrive wyświetli nam się strona internetowa producenta z informacjami, możemy ją zamknąć. Przechodząc do Komputer i szukając naszego pendrive ujrzymy ikonkę Ubuntu lub innego systemu oraz ilość zajętego/wolnego miejsca.

bootpendrivesystemv9

Teraz możemy ponownie uruchomić komputer z naszym systemem. Jeśli pendrive sam nie będzie bootować należy zmienić ustawienia w BIOSie o czym przeczytacie w tym poradniku: Ustawienie kolejności bootowania w BIOS-ie. Przy tworzeniu moich bootowalnych systemów na pendrive wystąpił tylko jeden problem. Przy pierwszym tworzeniu program się po prostu zaciął i przestał odpowiadać – tak, że nie klikajcie w okno programu. Natomiast przy kolejnej próbie tworzenia Linuxa Ubuntu jak i Windowsa 7 nie było żadnych problemów. Ubuntu bez problemu uruchomił się w trybie testowym i można było normalnie na nim pracować. W przypadku Windowsa 7 doszedłem tylko do pierwszego okna instalacji i ją zakończyłem. Za pomocą LinuxLive USB Creator stworzyłem też bootowalnego pendrive z GParted i także nie było problemu z jego uruchomieniem. Jeśli ktoś szuka prostego programu, aby zainstalować system z pendrive to LinuxLive USB Creator jest właśnie dla niego.

W związku ze zamknięciem bloga TechComputerOS.cba.pl komentarze zostały wyłączone. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

7 komentarzy

 1. Remeo napisał(a):

  Fajne przyda się.

 2. Piejanto napisał(a):

  Jak zrobić bootowalnego pendrive z Antergosem? Nie mam systemu Windows i chcę zmienić system Mint na AntergosLinux ze względu na zmiany w Ubuntu i jakoś nie umiem znaleźć sposobu.

 3. Kamil Zawadka napisał(a):

  Zobacz na stronie producenta tego systemu czy jest poradnik. Jestem pewny, że coś musi być na ten temat. Na moim blogu nie ma poradnika jak zrobić bootowalnego Linuxa na Linuxie i raczej szybko się nie pojawi :)

 4. Ix napisał(a):

  Nie widzi podłączanych pendriwów, np. sony 8GB; porażka

 5. Kamil Zawadka napisał(a):

  Ja mam tylko Kingston (8GB) i Sandisk (4GB), oba są widoczne.

 6. Arnold napisał(a):

  A jak zainstalować kilka dystrybucji live na penku.
  Dzięki

 7. Kamil Zawadka napisał(a):

  Witaj,

  Możesz skorzystać z programu XBoot lub Yumi < linki do poradników w nazwach programów.

error: Zawartość strony internetowej jest chroniona prawami autorskimi.