Defragmentacja dysku programem Defraggler | TechComputerOS
Dnia 27 marca 2016 roku blog TechComputerOS.cba.pl został zamknięty. Poradniki, które ukazały się na blogu nie będą już aktualizowane oraz nadal są chronione prawami autorskimi. Właścicielem wszystkich wpisów jest administrator bloga. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

Zapraszam do udzuału w krótkiej ankiecie :)Kliknij, aby wziąć udział w ankiecie!

30/09/2014 | Kamil Zawadka | Oprogramowanie | Komentarze (0)

Defragmentacja dysku programem Defraggler

W tym poradniku przedstawię Wam proces defragmentacji dysku za pomocą programu Defraggler z rodziny Piriform. Defragmentacja dysku polega na uporządkowaniu plików na partycji, to proces łączenia pofragmentowanych danych w woluminie w celu poprawienia wydajności pracy komputera. Daje to też nam możliwość usunięcia jeszcze kilka MB lub nawet GB niepotrzebnych danych.

Częste zapisywanie, modyfikowanie lub usuwanie plików może powodować fragmentacje. Fragmentacja jest to niekorzystne zjawisko, zachodzące w systemie plików, polegające na pojawianiu się nieciągłości obszarów zapisanych i niezapisanych na dysku twardym komputera. Modyfikacje przeprowadzone na plikach w dużym stopniu zapisywane są w innych miejscach woluminu niż w oryginalnych plikach. Jednak nie narusza to położenia plików w systemie, a jedynie na położenie w rzeczywistym woluminie bitów informacji tworzących ten plik.

Instrukcja krok po kroku programu Defraggler

1. Pobieramy program z oficjalnej strony producenta piriform.com i instalujemy.

2. Po instalacji uruchomi się główne okno programu.

3. Na górze widzimy swoje partycje jakie mamy na dysku oraz podłączone urządzenia zewnętrzne (dyski, pendrive, karty pamięci). Zaznaczamy odpowiednie urządzenie, które chcemy poddać defragmentacji.

4. Po zaznaczeniu, na samym dole mamy dwa przyciski Analiza oraz Defragmentuj. Klikamy na Analiza i czekamy na jej zakończenie.

5. Obok przycisku Defragmentuj widnieje strzałka w dół, należy na nią nacisnąć i pojawią nam się dwie dodatkowe opcje Defragmentuj oraz Szybko Defragmentuj.

defragmentacjadefragglerv6

Wiadome jest to, że pełna defragmentacja trwa o wiele dłużej i jest dokładniejsza.

6. Wybieramy pełną defragmentacje (Defragmentuj) i czekamy na jej zakończenie oglądając TV lub pijąc kawę.

UWAGA! Podczas defragmentacji dysku nie używamy komputera!

7. Po zakończeniu defragmentacji nastąpi obliczanie wydajności dysku…

defragmentacjadefragglerv4

…oraz otrzymamy końcowe wyniki.

defragmentacjadefragglerv5

Defragmentacje dysku powinnyśmy wykonywać co jakiś czas, najlepiej co dwa lub trzy miesiące w zależności od zapisywania, modyfikowania plików posiadając dysk HDD (Hard Disk Drive), a całkowicie unikając posiadając dysk SSD (Solid State Drive). W przypadku dysków HDD po defragmentacji być może nie osiągniemy zadowalających wyników w wydajności dysku oraz sprawności systemu, ale na pewno w przypadku uszkodzenia dysku lepiej będzie odzyskać nasze dane. Dodatkowo warto wspomnieć o opcjach jakie znajdują się w zakładce Akcja.

defragmentacjadefragglerv7

Są to dodatkowe opcje jak Defragmentuj folder, Defragmentuj plikDefragmentuj wolne miejsce oraz sprawdzanie dysku w poszukiwaniu błędów.

W związku ze zamknięciem bloga TechComputerOS.cba.pl komentarze zostały wyłączone. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

error: Zawartość strony internetowej jest chroniona prawami autorskimi.