Sprawdź, które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku | TechComputerOS
Dnia 27 marca 2016 roku blog TechComputerOS.cba.pl został zamknięty. Poradniki, które ukazały się na blogu nie będą już aktualizowane oraz nadal są chronione prawami autorskimi. Właścicielem wszystkich wpisów jest administrator bloga. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

Zapraszam do udzuału w krótkiej ankiecie :)Kliknij, aby wziąć udział w ankiecie!

16/12/2015 | Kamil Zawadka | Oprogramowanie | Komentarze (0)

Sprawdź, które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku

Posiadasz dysk twardy o pojemności 1TB i po kilku miesiącach użytkowania miejsca na dysku jest coraz mniej? Przeglądając pliki oraz foldery stwierdzasz, że więcej nie możesz usunąć. Sprawdzasz ile miejsca przybyło, a to ledwo kilka megabajtów. Dopiero kiedy pasek dysku wyświetla się na czerwono szukasz pomocy? Co robić w tej sytuacji? W tym poradniku poznasz dwa rozwiązania, oba są bardzo proste.

Moje pierwsze rozwiązanie, które Wam zaproponuje to oczywiście „przywrócenie wszystkiego na nogi”, czyli porządne przejrzenie wszystkich plików oraz folderów jakie znajdują się na dysku. Zdjęcia do folderu zdjęcia, muzyka do folderu muzyka, dokumenty do folderu dokumenty itp, a w tych folderach podfoldery o różnych nazwach, czyli Zdjęcia > Wakacji 2015, Dokumenty > Studia itp. Jeśli na dysku macie tak zwany „bajzer” to nigdy nie dojdziecie do tego czy oby na pewno wszystko co mogliście usunęliście. Przykładowy dysk danych powinien wyglądać tak jak poniżej na zdjęciu.

windirstatv1

Co robić w przypadku dysku C, czyli tam gdzie jest zainstalowany system? Tutaj może być różnie, wszystko zależy od tego jakiej pojemności mamy partycje oraz ile przechowujemy na niej aplikacji i gier. Jeśli jest tego dużo powinnyśmy coś usunąć, aby zwolnić miejsce. Ważne jest też to, aby nasze dane takie jak dokumenty, muzyka, filmy itp. przechowywać na innej partycji – nie trzymajmy takich danych na partycji z systemem. Obecnie kupuje się przeważnie dyski twarde 500GB i więcej, więc każdy swój dysk dzieli na dwie osobne partycje, jedną na system (~100GB), a drugą na dane (~400GB). Na partycji z systemem możemy przechowywać programy oraz gry, ale jeśli jest ich za dużo to nie ma co się dziwić, że miejsca nam brakuje. W sieci znajdziecie dużo poradników jak zwolnić miejsce na dysku systemowym, jednak moje drugie rozwiązanie jakie Wam przedstawię jest o wiele wygodniejsze. Tym magicznym rozwiązaniem jest aplikacja WinDirStat, pobrać możecie ją z oficjalnej strony windirstat.info. WinDirStat to aplikacja, która po szczegółowym przeskanowaniu wybranego urządzenia pokazuje nam ilość zajętego miejsca przez plik lub folder wyświetlając je w formie drzewka oraz podglądu graficznego. Program po pobraniu należy zainstalować.

Jak sprawdzić, który plik zajmuje dużo miejsca?

1. Po zainstalowaniu aplikacji uruchamiamy ją, pojawi nam się okienko wyboru urządzenia.

windirstatv2

Musimy wybrać dowolne urządzenie lub folder, który chcemy przeskanować. Tym urządzeniem może być dysk lub partycja. Ja u siebie wybieram dysk C, czyli partycję systemową. Aplikacja posiada też możliwość wyboru wszystkich dysków lub zaznaczenia dwóch, trzech lub więcej partycji. Jednak znacznie lepszym wyborem będzie wybór jeden partycji i przeanalizowanie jej za pomocą programu – to rada dla tych co mają wszystkie partycje zawalone plikami. Po wybraniu naszej partycji należy nacisnąć OK.

2. Następnie należy poczekać, aż aplikacja przeskanuje nasze urządzenie. Podczas skanowania najlepiej jest cierpliwie poczekać i nie klikać na aplikacje, gdyż ta może wyświetlić komunikat Brak odpowiedzi, a chyba tego nie chcecie.

windirstatv3

Po ukończonym skanowaniu możemy przejść do analizy i wyszukać, które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku. Jak to najlepiej zrobić? Mamy dwie możliwości, pierwsza z nich to szukanie za pomocą drzewka najcięższych folderów. Po przeskanowaniu drzewko wyświetlane jest od najcięższego folderu lub pliku do najlżejszego. Wystarczy jedynie sprawdzać jaki jest rozmiar danego folderu i rozwijać gałąź, tak powoli dojdziemy do pliku, który zabiera nam miejsce.

windirstatv4

W tabelce znajdziemy takie informacje jak – ilość miejsca zajętego przez plik (procentowo, rozmiar), liczba wszystkich elementów, liczba plików oraz podkatalogów, ostatnia modyfikacja oraz atrybut. Drugi sposób to zaznaczanie dużych kwadratów oraz prostokątów w podglądzie graficznym. Po zaznaczeniu automatycznie rozwinie nam się drzewko z plikiem, natomiast na dole aplikacji ujrzymy również ścieżkę do tego pliku.

windirstatv5

W tak prosty sposób możemy posprawdzać nasze pliki oraz foldery na dysku. Jeśli znajdziemy plik, który zajmuje sporą cześć dysku możemy otworzyć folder, w którym się znajduje. Wystarczy kliknąć na taki plik prawym przyciskiem myszy i wybrać Eksploruj.

windirstatv6

Dodatkowo jak pewnie zauważyliście mamy tam również klika innych przydatnych opcji, jak choćby możliwość usunięcia pliku. W głównym oknie programu mamy jeszcze jedną tabelę po prawej stronie, przedstawia nam ona dane w postaci rozszerzeń. Do niektórych  rozszerzeń mamy dopasowany osobny kolor, który pokazywany jest w wyglądzie graficznym. Poza tym mamy także informację ile plików jest o danym rozszerzeniu oraz ile miejsca zajmują pliki o danym rozszerzeniu na naszej partycji.

windirstatv7

Po naciśnięciu na rozszerzenie, w podglądzie graficznym zaznaczą nam się wszystkie pliki, które są z tym rozszerzeniem związane.

Nieznany plik, jak go zidentyfikować?

Rozwiązanie jest proste, a jest ich kilka. Pierwszym rozwiązaniem może być sprawdzenie gałęzi wyżej, w moim przypadku jest to plik dev1_lba0_15124992.bin sprawdzając gałąź wyżej mamy folder Kopia – wiadomo, że plik pochodzi z jakieś kopii, ja wiem, że jest ona z aplikacji DMDE. Każdy z nas przeważnie wiem z jakich programów korzysta. Innym sposobem może być sprawdzenie danego pliki w wyszukiwarce Google. Często sporo miejsca zajmuje plik pagefile.sys – plik stronicowania (pamięć wirtualna) oraz hiberfil.sys – plik Hibernacji. I jeszcze jednym rozwiązaniem może być pomoc z forum komputerowego, wystarczy się zarejestrować i napisać temat.

Mam nadzieje, że za pomocą tego poradnika rozwiązałeś/aś swój problem ze znikającym miejscem na dysku. Jeśli masz problem z rozpoznaniem jakiegoś pliku napisz w komentarzu, a postaram się pomóc.

W związku ze zamknięciem bloga TechComputerOS.cba.pl komentarze zostały wyłączone. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

error: Zawartość strony internetowej jest chroniona prawami autorskimi.