Szyfrowanie partycji, pendrive za pomocą VeraCrypt | TechComputerOS
Dnia 27 marca 2016 roku blog TechComputerOS.cba.pl został zamknięty. Poradniki, które ukazały się na blogu nie będą już aktualizowane oraz nadal są chronione prawami autorskimi. Właścicielem wszystkich wpisów jest administrator bloga. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

Zapraszam do udzuału w krótkiej ankiecie :)Kliknij, aby wziąć udział w ankiecie!

07/11/2014 | Kamil Zawadka | Oprogramowanie | 2 komentarze

Szyfrowanie partycji, pendrive za pomocą VeraCrypt

Każdy kto ceni sobie bezpieczeństwo swoich danych chce, aby były jak najlepiej chronione. Sposobów na zabezpieczenie danych jest dużo, a jednym z nich jest ich szyfrowanie. W dzisiejszych czasach dane szyfrujemy za pomocą programów, których możemy znaleźć kilkadziesiąt. W tym poradniku zajmiemy się VeraCrypt. Jest to program oparty na kodzie aplikacji TureCrypt, stworzony przez Francuzów.

Szyfrowanie danych to w obecnych czasach najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia swoich danych. Proces szyfrowania danych polega na przekształceniu tekstu jawnego w inny, który będzie niemożliwy do odczytania dla osoby postronnej. Szyfrowanie odbywa się za pomocą funkcji matematycznej oraz klucza szyfrowania. Proces odwrotny to deszyfrowanie. W tym poradniku dowiecie się jak zaszyfrować dane programem VeraCrypt, jeśli jednak chcecie poznać inne programy szyfrowania danych skorzystajcie z tego poradnika Szyfrowanie danych na dysku, partycji oraz karcie pamięci. Program VeraCrypt należy pobrać ze strony producenta veracrypt.codeplex.com i zainstalować.

Jak zaszyfrować dane za pomocą VeraCrypt?

1. Po uruchomieniu programu w oknie głównym klikamy na Utwórz Wolumen.

SzyfrowanieVeraCryptv1

2. Uruchomi nam się kreator tworzenia wolumenów VeraCrypt, należy pozostawić zaznaczą opcje (Stwórz zaszyfrowany plik [magazyn]) i kliknąć Dalej. W przypadku, gdy chcemy zaszyfrować cały dysk przenośny lub pendrive zaznaczamy opcje Zaszyfruj niesystemową partycje/dysk.

SzyfrowanieVeraCryptv2

3. Następnie wybieramy typ wolumenu, czyli pozostawiamy zaznaczone pole Standardowy wolumen VeraCrypt.

SzyfrowanieVeraCryptv3

4. Kolejnym ważnym krokiem jest wybranie lokalizacji wolumenu, czyli należy wybrać naszego pendrive i w nazwie wpisać magazyn lub inne słowo.

SzyfrowanieVeraCryptv4

5. Opcje szyfrowania zostawiamy bez zmian naciskając Dalej.

SzyfrowanieVeraCryptv5

6. Następnie ustalamy wielkość wolumenu. W moim przypadku na dysku E mam 14,73GB wolnego miejsca, czyli cały pendrive jest pusty, ponieważ maksymalny rozmiar to 14,8GB. Natomiast wielkość wolumenu ustawiłem na 1GB (jako, że jest to tylko w celu pokazania jak działa program), jednak mogą być to różne wartości nie przekraczające ilość wolnego miejsca. Najlepiej zostawić sobie około 1GB wolnego miejsca, czyli jeśli nasz pendrive ma pojemność 8GB, wpisujemy 7 i zaznaczamy GB.

SzyfrowanieVeraCryptv6

7. Wpisujemy własne hasło lub korzystamy z plików kluczowych.

SzyfrowanieVeraCryptv7

Aby wygenerować dowolny plik kluczowy należy zaznaczyć pole Użyj plików kluczowych, kliknąć na Pliki kluczowe i na koniec wybrać Generuj losowy plik kluczowy. Następnie dodać go listy i kliknąć OK.

SzyfrowanieVeraCryptv8

8. Ostatnim już krokiem będzie formatowanie wolumenu. Na początek należy ruszać myszką, aby poprawić kryptograficzną jakość kluczy, następnie kliknąć na Sformatuj.

SzyfrowanieVeraCryptv9

SzyfrowanieVeraCryptv10

Po ukończeniu zostaniemy poinformowani komunikatem Wolumen VeraCrypt został pomyślne utworzony.

Jak odszyfrować dane za pomocą VeraCrypt?

Teraz, aby dostać się do naszego wolumenu uruchamiamy program i w oknie głównym wybieramy Wybierz plik (jeśli zaszyfrowaliśmy partycje, pendrive itp. wybieramy Wybierz urządzenie). Wskazujemy plik, który został wcześniej utworzony. W moim przypadku to magazyn oraz klikamy na jedną z liter.

SzyfrowanieVeraCryptv11

Następnie na dole naciskamy na Podłącz, pojawi nam się nowe okno z prośbą wpisania hasła lub wybrania klucza. Po wpisaniu naciskamy OK i czekamy, aż przy wybranej literce ukażą się odpowiednie dane (program może się zawiesić).

SzyfrowanieVeraCryptv12

Natomiast po wejściu w Komputer pojawi się już nasz nowy wirtualny dysk.

SzyfrowanieVeraCryptv13

Jeśli zaszyfrujemy kartę pamięci, pendrive lub dysk przenośny możemy wykonać jeszcze kilka kroków, aby nasze dane można było odczytać podłączając urządzenie do innego komputera. Pierwszy krokiem będzie skopiowanie aplikacji na nasze urządzenie. Podczas instalacji VeraCrypt w pierwszym oknie akceptujemy warunki licencji, natomiast w drugim zaznaczamy Extract i klikamy Dalej.

SzyfrowanieVeraCryptv17

Takim oto sposobem uzyskamy przenośną wersje aplikacji, cały folder kopiujemy do naszego urządzenia, możemy go także ukryć, aby nie był widoczny dla innych. Co więcej w prosty sposób możemy ułatwić sobie odszyfrowanie naszych danych jak i ich deszyfrowanie.

>>> Prosty sposób na odszyfrowanie danych

1. Otwieramy notatnik i wklejamy do niego poniższy kod:

Set objShell = CreateObject(„WScript.Shell”)
objShell.Run „VeraCrypt\veracrypt /v Magazyn /l p /q /a /m rm /e „

UWAGA! Kod należy edytować, w miejsce Magazyn wpisać własną nazwę pliku!

2. Zapisujemy po nazwą Zaszyfruj z rozszerzeniem .VBS, czyli zaszyfruj.vbs.

3. W Zapisz jako typ wybieramy opcje Wszystkie pliki i klikamy Zapisz.

>>> Prosty sposób na zaszyfrowanie danych

1. Otwieramy notatnik i wklejamy do niego poniższy kod:

Set objShell = CreateObject(„WScript.Shell”)
objShell.Run „VeraCrypt\veracrypt /d p /q”

2. Zapisujemy po nazwą Odszyfruj z rozszerzeniem .VBS, czyli odszyfruj.vbs.

3. W Zapisz jako typ wybieramy opcje Wszystkie pliki i klikamy Zapisz.

Oba te pliki przenosimy do naszego urządzenia.

SzyfrowanieVeraCryptv18

Po kliknięciu powinno pojawić nam się okno z informacją wpisania hasła lub podania pliku klucza. W przypadku odszyfrowania nie ujrzymy żadnej informacji, a dysk wirtualny zniknie.

Krótki, dokładnie opisany poradnik jak to wygląda w przypadku utworzenia magazynu na nasze dane. Jednak w przypadku zaszyfrowania dysku przenośnego, pendrive, dysku systemowego wszystko wygląda tak samo. Jedynie zmienia się opcja przy wyborze urządzenia do szyfrowania, czyli tutaj:

SzyfrowanieVeraCryptv15

A to już zaszyfrowana cała pojemność karty pamięci…

SzyfrowanieVeraCryptv14

Po przeczytaniu tego poradnika na pewno będzie wiedzieć już jak szyfrować partycje, pendrive, karty pamięci za pomocą VeraCrypt. Dowiecie się również jak w prosty sposób zabezpieczyć swoje dane. Należy pamiętać, aby plik kluczowy ukryć najlepiej na innym urządzeniu przenośnym jak pendrive, natomiast jeśli ktoś podał hasło warto je zapisać na kartce lub wydrukować. Zgubienie tego pliku lub zapomnienie hasła wiążę się w 99% z utratą naszych danych.

W związku ze zamknięciem bloga TechComputerOS.cba.pl komentarze zostały wyłączone. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

2 komentarze

  1. adam napisał(a):

    b. dobrze prowadzony blog, pozdrawiam i życzę owocnych wpisów !

  2. Grzegorz napisał(a):

    Też kiedyś takie cuda robiłem ;) Ciekawie piszesz i rób to dalej :P

error: Zawartość strony internetowej jest chroniona prawami autorskimi.