Testowanie podzespołów za pomocą programu OCCT | TechComputerOS
Dnia 27 marca 2016 roku blog TechComputerOS.cba.pl został zamknięty. Poradniki, które ukazały się na blogu nie będą już aktualizowane oraz nadal są chronione prawami autorskimi. Właścicielem wszystkich wpisów jest administrator bloga. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

Zapraszam do udzuału w krótkiej ankiecie :)Kliknij, aby wziąć udział w ankiecie!

28/07/2014 | Kamil Zawadka | Oprogramowanie | Komentarze (0)

Testowanie podzespołów za pomocą programu OCCT

Obciążając nasze podzespoły programem OCCT możemy sprawdzić jaką najwyższą wydajność osiągnie nasz komputer po podkręceniu sprzętu. Sam program potrafi testować procesor, kartę graficzną oraz zasilacz pod obciążeniem karty graficznej oraz procesora. Wyświetla nam także inne informacje jak zużycie CPU, temperaturę, informacje o procesorze i płycie głównej, taktowanie CPU.

OCCT występuje w dwóch wersjach: OCCT, czyli zwykła darmowa wersja oraz wersja płatna OCCT PRO. Po wykupieniu licencji program w tej wersji możemy używać przez rok. Program do poprawnego działania wymaga zainstalowanych w systemie bibliotek Microsoft .NET Framework w wersji 2.0 lub nowszej oraz najnowszą wersje DirectX-a obsługiwaną przez naszą kartę graficzną. Nasze najnowsze wersje bibliotek możemy pobrać z poniższych linków:

Jak sprawdzić jakie mam zainstalowane wersje bibliotek?

Aby sprawdzić jakie mamy zainstalowane biblioteki DirectX najlepiej pobrać jest powyższy instalator internetowy i uruchomić go. Jeśli będziemy mieć najnowszą wersje zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem. Natomiast biblioteki Microsoft .NET Framework możemy sprawdzić za pomocą wbudowanego Odinstaluj program lub Dodaj/Usuń programy.

testocctv5

Program możemy pobierać ze strony producenta. W wersji przenośnej pobieramy plik ZIP, natomiast jeśli ktoś chce zainstalować program musi pobrać plik z rozszerzeniem EXE. Podczas naszego testu warto też pobrać program do monitorowania temperatur podzespołów. Osobiście polecam i użyję dwóch znanych programów, HWMonitor oraz HWiNFO. Własne doświadczenia – HWMonitor czasami nie wyświetla karty graficznej oraz dysku, uruchomienie programu kilka razy może pomóc, choć nie zawsze – co można zauważyć niżej. W przypadku programu HWiNFO zamykamy pierwsze okno (znajdują się tam informacje o CPU, GPU, dyskach itp.) oraz w głównym oknie programu klikamy na Sensors (możemy też kliknąć na Monitoring > Sensor Status). Dodatkowo otwieramy Menedżer zadań, aby podczas testu sprawdzić jak obciążony jest nasz procesor oraz pamięć RAM. Możemy uruchomić go klikając kolejno > PPM na pasek zadań > Uruchom Menedżera zadań > zakładka Wydajność. Oczywiście uruchamiamy też program OCCT.

UWAGA! Jeśli program uruchomi nam się w języku angielskim musimy kliknąć na pomarańczowy przycisk ustawień (patrz zdjęcie niżej) i tam wybrać Polish.

Uwaga! Podczas testu nie należy przeglądać internetu, zdjęć itp. Komputer ma zostać w stanie bezczynności. Warto też zadbać o to, aby wygaszacz ekranu nam się nie włączył, a więc najlepszym rozwiązanie będzie go wyłączyć. Należy także sprawdzić opcje zasilania i wyłączyć całkowicie tryb uśpienie, wyłącz, przygaś ekran. Ważne jest też w przypadku laptopa, aby test wykonywać tylko na zasilaniu!

Po uruchomieniu programu OCCT na sam początek zajrzyjmy do Ustawień, aby nie było problemów ze znalezieniem tej opcji mała podpowiedź.

testocctv12

W tych ustawieniach interesują nas opcje temperatur. Jeśli sprawdziliśmy maksymalną temperaturę procesora na stronie producenta ustawmy ją przy kolumnie Przerwij test, jeśli wartość jest powyżej. U mnie domyślnie jest ustawione na 85 stopni i po przekraczaniu tej temperatury test został przerwany. Tak więc ustawiłem na 100 stopni i rozpocząłem test od nowa.

testocctv10

Jeśli już wszystko jest gotowe możemy przejść do naszych testów. Do wyboru mamy 4 rodzaje testów:

 • Sprawdzający procesor, Autorski (CPU: OCCT),
 • Sprawdzający procesor Intel (CPU: LINPACK – Intel),
 • Sprawdzający kartę graficzną (GPU: 3D) pod kątem renderowania obiektów 3D,
 • Sprawdzający zasilacz (POWER SUPPLY) pod obciążeniem karty graficznej oraz procesora

Sprawdzający procesor, Autorski

Test autorski polega na wybraniu spośród trzech trybów jednego, który przetestuje nam procesor. Pierwszych opcji, czyli typ testu, czas trwania, okres bezczynności oraz wersja testu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jeśli chodzi o tryb testu mamy do wyboru trzy:

 1. Mały zestaw danych – Ten zestaw użyje 8MB pamięci
 2. Średni zestaw danych – Ten zestaw użyje 128MB pamięci
 3. Duży zestaw danych – Ten zestaw użyje 224MB pamięci

Musimy wybrać jeden test, najlepiej wybrać jest duży lub średni zestaw danych. W ilości wątków klikamy na automatyczny, wtedy zamiast liczby domyślnej 1 pokaże nam się liczba ile nasz procesor rzeczywiście ma wątków.

testocctv6

Oczywiście, aby zacząć test klikamy na zielony przycisk ON.

Sprawdzający procesor Intel

Test ten został przystosowany do procesorów Intel, który bardziej obciąży nasz procesor. Podstawowe opcje ustawiamy we własnym zakresie lub tak jak na zdjęciu. Natomiast jeśli chodzi o Pamięć mamy do wyboru 4 opcje:

 1. 25% – 613MB
 2. 50% – 1225MB
 3. 90% – 2219MB
 4. Użytkownika – Ustalasz sam

Domyślnie jest ustawione na 90% i tak możemy zostawić.

testocctv7

Test zaczynamy klikając na zielony przycisk ON.

Sprawdzający kartę graficzną pod kątem renderowania obiektów 3D

Przechodząc do zakładki GPU: 3D możemy wykonać test karty graficznej pod kątem renderowania obiektów 3D. Tak jak w przypadku testu procesora musimy wybrać własne podstawowe ustawienia (patrz na zdjęcie). Odnośnie karty graficznej jeśli mamy więcej niż jedną wystarczy kliknąć na obecną kartę i będziemy mogli wybrać inną. U mnie niestety nie wykryto karty dedykowanej Nvidii. Natomiast rozdzielczość najlepiej jest wybrać taką z jaką gramy. Test na pełnym ekranie polega na uruchomieniu tak jakby gry, czyli nic nie będziemy mogli zrobić tzw. śledzić temperatury na bieżąco karty graficznej oraz dysku. Temperatura procesora będzie widoczna, aby przerwać test z opcją pełny ekran należy kliknąć na klawiaturze przycisk ESC.

testocctv8

Test zaczynamy klikając na zielony przycisk ON.

Sprawdzający zasilacz pod obciążeniem GPU oraz CPU

Ostatnia opcja testu POWER SUPPLY, to sprawdzanie zasilacza pod obciążeniem karty graficznej, procesora oraz pamięci RAM. Opcje podobne jak przy teście karty graficznej.

testocctv9

Test zaczynamy klikając na zielony przycisk ON.

Kilka ważnych uwag:

 1. Podany czas na screenach jest tylko do testowania temperatury podzespołów,
 2. Jeśli chcemy testować temperatury podzespołów możemy ustawić czas od 30 minut do jeden godziny, testowanie 5-10 minut może nie dać nam maksymalnej temperatury,
 3. Jeśli testujemy sprawność naszego sprzętu najlepiej jest testować go przez przynajmniej 12 godzin,
 4. Powyższy punkt dotyczy także testu po zrobieniu OC
 5. W przypadku testu GPU oraz zasilacza jeśli zaznaczymy opcje Pełny ekran test należy przerwać za pomocą przycisku ESC.

Jak już wyżej wspomniałem odnoście testu GPU jaki i zasilacza możemy użyć opcji pełny ekran, gdzie nie będziemy mogli na bieżąco sprawdzać temperatur karty graficzne lub dysku. Będziemy widzieć tylko temperaturę procesora.

testocctv16

Dla testu oraz tego poradnika wykonałem test POWER SUPPLY, który sprawdza zasilacz pod obciążeniem karty graficznej, procesora oraz pamięci RAM.

Wyniki po upływie około 20 minut

Wyniki po zakończonym teście

Jak można zauważyć maksymalna temperatura procesora wynosi 98 stopni, natomiast karty graficznej 93 stopnie, czyli blisko wartości krytycznej. Jednak należy pamiętać, że nigdy podczas gry nie osiągniemy takich temperatur jeśli komputer jest czyszczony na bieżąco (mój ostatnio styczeń 2014).

Jeśli wykonujemy test sprawnościowy ustawiony na 12 godzin warto przez pierwszą godzinę śledzić temperatury podzespołów. Jeśli temperatury będą krytyczne należy wyłączyć test klikając na czerwony przycisk OFF (w przypadku wyłączenie tej opcji w ustawieniach). Temperatury krytyczne w moim przypadku to okolice 100 stopni dla procesora. Jednak temperatury sięgające 90 stopni należy bacznie obserwować. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zobaczyć na stronie producenta jaka może być maksymalna temperatura dla danego podzespołu. Na przykładzie mojego procesora Intel i5-2410M producent podaje maksymalną temperaturę 100-u stopni. Jednak należy pamiętać, że dla niektórych podzespołów maksymalna temperatura będzie w okolicach 80 stopni np. mając procesor Intel Core i5-4690K maksymalna temperatura to 72 stopnie. Sam program oceniam jako bardzo dobry w przypadku testowania naszych podzespołów, nie miałem żadnych programów, a temperatury mogłem śledzić na bieżąco, co w przypadku Prime95 było niemożliwe o czym dowiecie się za kilka dni.

UWAGA! Każde włączenie i uruchomienie testu wykonujesz na własną odpowiedzialność!

W związku ze zamknięciem bloga TechComputerOS.cba.pl komentarze zostały wyłączone. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

error: Zawartość strony internetowej jest chroniona prawami autorskimi.