Wycinanie, przycinanie, łączenie utworów za pomocą mp3DirectCut | TechComputerOS
Dnia 27 marca 2016 roku blog TechComputerOS.cba.pl został zamknięty. Poradniki, które ukazały się na blogu nie będą już aktualizowane oraz nadal są chronione prawami autorskimi. Właścicielem wszystkich wpisów jest administrator bloga. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

Zapraszam do udzuału w krótkiej ankiecie :)Kliknij, aby wziąć udział w ankiecie!

25/06/2014 | Kamil Zawadka | Oprogramowanie | Komentarze (1)

Wycinanie, przycinanie, łączenie utworów za pomocą mp3DirectCut

Szukacie może dzwoneczka, aby Was budził o 6 rano do pracy lub szkoły? A może chcecie wyciąć refren z jakiegoś utworu muzycznego, aby posłużył Wam jako dzwonek? Z programem mp3DirectCut jest to tak proste, że zajmie Wam tylko 3 minuty. Wycinanie fragmentów z utworu muzycznego to tylko jedna zaleta tego programu. Mp3DirectCut potrafi jeszcze wklejać, usuwać, zmieniać głośność w utworach muzycznych.

Co ciekawe z aplikacji da się także korzystać z wiersza polecenia oraz potrafi rejestrować dźwięk. Twórcą programu jest Martin Pesch, a program możecie pobrać ze strony producenta mpesch3.de1.cc. Samą aplikacje możemy uznać za wersje portable, po rozpakowaniu instalatorem nasz program będzie znajdował się tylko w folderze C:/Pliki programów (x86)/mp3DirectCut oraz na pulpicie utworzy się skrót. Posiadacze systemu Windows 2000 oraz XP (różnie to bywa) muszą wgrać jeszcze bibliotekę mpglib.dll.

Jak wyciąć z utworu dany fragment?

1. Dodajemy nasz utwór za pomocą Plik > Otwórz.

2. Teraz znajdujemy fragment, który chcemy wyciąć. W moim przypadku będzie to fragment od 1,10 do 1,34. Klikamy na lupę pomniejszającą (znajduje się na dole w nawigacji).

3. Przechodzimy na początek piosenki, klikamy na brązowe tło i trzymamy przycisk myszki, zaznaczamy poruszając myszką w prawo do określonego wcześniej czasu, czyli ~1,10. Najlepiej jednak zatrzymać się wcześniej, czyli w okolicach 2-3 sekund różnicy (1,07).

4. Po zaznaczeniu klikamy na Wytnij (nożyczki) w polu Edycja lub poprzez menu główne – Edycja > Wytnij.

wycinaniefragmentump3v1

Ważne! Niestety po poruszeniu myszką w prawo i zaznaczaniu danego fragmentu nasz obraz nie będzie się przesuwał, więc czynność wycinania musimy powtórzyć kilka razy, aby dojść do określonej sekundy. Przy rozdzielczości 1366×768 dochodzi nam do jednej minuty i dziesiątej sekundy.

5. Teraz przechodzimy do końca naszego wycinanego fragmentu (1,34) i tym samym sposobem wycinamy wszystko do końca, tak, aby pozostał tylko nasz fragment piosenki. Pamiętajcie także o zostawieniu 2-3 sekund.

6. Za pomocą lupy powiększamy na maksa i słuchając naszego fragmentu wycinamy to co jest niepotrzebne.

7. Na koniec możemy jeszcze przyciszyć początek i koniec piosenki suwakami po bokach (0.0) lub za pomocą menu zaznaczając wcześniej fragment do wyciszenia (Edycja > Utwórz proste wyciszenie).

wycinaniefragmentump3v2

8. Aby zapisać nasz fragment klikamy na Plik > Zapisz całe audio.

Tym samym sposobem możemy przyciąć daną piosenkę, jeśli na przykład koniec jest za długi i z granej mp3-ki słychać ciszę.

Jak dodać dwie piosenki i połączyć je ze sobą?

1. Otwieramy naszą piosenkę i zaznaczamy całość (Edycja > Zaznacz wszystko), klikamy na Edycja > Kopiuj.

2. Otwieramy drugi plik muzyczny, przechodzimy na koniec danej piosenki.

3. Wybieramy Edytuj > Wklej. Powinnyśmy otrzymać taki efekt.

wycinaniefragmentump3v4

4. Teraz możemy dostosować nasz miks, czyli podczas zmiany piosenki możemy przyciszyć trochę dźwięk. Można także w innym programie nagrać efekt przejścia i dodać go. Możliwości mamy wiele. Na koniec wystarczy zapisać nasz miks.

W przypadku łączenia trzech lub więcej utworów należy cały czas wykonywać to samo, czyli zaznaczamy wszystko i kopiujemy.

Jak nagrywać za pomocą programu mp3DirectCut?

Do naszego nagrywania potrzebny jest oczywiście mikrofon i możemy prawie zacząć śpiewać. Najpierw jednak musimy wykonać pewne kroki, aby móc to robić.

wycinaniefragmentump3v5

Aby zacząć nagrywać musimy kliknąć na czerwone kółko w dolnym menu Audio, a następnie kliknąć na przycisk Play.

Jak widać obsługa programu jest prosta oraz dużym plusem jest to, że aplikacja jest w języku polskim. Program stworzony do tego co najlepiej potrafi wykonywać, zajmuje mało miejsca, a także jest w wersji przenośnej co daje nam możliwość trzymania go na pendrive lub karcie pamięci.

W związku ze zamknięciem bloga TechComputerOS.cba.pl komentarze zostały wyłączone. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

Komentarze (1)

 1. Zbigniew napisał(a):

  Witaj Kamillo,
  gratuluję umiejętności precyzyjnego opisu działania programu. Program mp3DirectCut, a zwłaszcza jego funkcję nagrywania, zamierzam wykorzystać przy nauce angielskiego; http:// *zablokowano */sluchaj/index.php.
  Nagrywanie „cieniowego” powtarzania po lektorze może być ciekawe.
  Pozdrawiam,
  Zbigniew Jędrzejczak.

error: Zawartość strony internetowej jest chroniona prawami autorskimi.