Wyrównywanie głośności w utworach muzycznych | TechComputerOS
Dnia 27 marca 2016 roku blog TechComputerOS.cba.pl został zamknięty. Poradniki, które ukazały się na blogu nie będą już aktualizowane oraz nadal są chronione prawami autorskimi. Właścicielem wszystkich wpisów jest administrator bloga. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

Zapraszam do udzuału w krótkiej ankiecie :)Kliknij, aby wziąć udział w ankiecie!

05/06/2014 | Kamil Zawadka | Oprogramowanie | Komentarze (0)

Wyrównywanie głośności w utworach muzycznych

Słuchając naszych plików MP3 w programie muzycznym jedne będą grać głośniej, natomiast inne ciszej. Zawsze ustawiamy głośność do obecnie grającego utworu. Następnie przeglądając strony WWW może się zdarzyć, że jeden z plików MP3 będzie ciszej, więc będziemy musieli podgłośnić. Niestety następny plik może być głośniej i będziemy musieli ściszyć. Prawda, że może być to denerwujące?

Czytając dalej ten poradnik zobaczysz jak można ustawić wszystkie utwory muzyczne w tej samej głośności. Do zmiany głośności użyjemy znanego programu MP3Gain. Jednak zanim przejdziemy do instrukcji krok po kroku kilka ważnych informacji. Zmiana głośności w programie odbywa się w prosty sposób i możemy ją wykonać grupowo, czyli zmienić głośność kilku plików jednocześnie. Jeśli chodzi o samą jakość po zmianie głośności wystarczy przeczytać komentarze o samym programie, bo jak one mówią jest to jeden z najlepszych programów do wyrównywania głośności. W dodatku jest na bezpłatnej licencji.

Jak przyciszyć i pogłaśniać utwory muzyczne?

1. Pierwszym krokiem do sukcesu będzie pobranie naszego programu. Przechodzimy na stronę producenta mp3gain.sourceforge.net i pobieramy najwygodniejszą dla siebie wersje. Osobiście polecam pobrać wersje portable, czyli taka, która działa bez instalacji. Jeśli chodzi o numer wersje to podjęcie decyzji zostawiam Was, ja pobrałem wersje stabilną 1.2.5 (na tej wersji będzie opierał się poradnik).

2. Po pobraniu naszej aplikacji rozpakowujemy ją z .ZIP i uruchamiamy aplikacje o nazwie MP3GainGUI.

3. Automatycznie głośność ustawiona jest na 89dB, nasze pliki muzyczne mają przeważnie głośność ustawioną od 96-99dB. Dlatego polecam ustawić tą głośność na 98dB, a nie stracicie przy tym na jakości podczas podgłaszania.

glosnoscplikowmp3v1

4. Jeśli już ustawiliście to teraz dodamy folder z naszymi plikami. Klikamy na Add Folder i szukamy naszego folderu.

5. Następnie klikamy na Album Analysis i czekamy.

Uwaga! Ważne, aby w tym momencie nie bawić się w minimalizowanie programu, ponieważ program może przestać odpowiadać i zostanie zamknięty. Uwaga skierowana jest do użytkowników, którzy chcą skorzystać z tego programu po raz pierwszy. U mnie takie problemy czasami występowały.

6. Po skończonej analizie głośności plików w kolumnie Volume ujrzymy głośność jaką mają obecnie pliki MP3, natomiast w kolumnie Track Gain ujrzymy wartości z jaką głośność zostanie podniesiona.

7. Aby zaakceptować zmianę głośności klikamy na Track Gain i czekamy. Oczywiście też nie bawimy się programem.

Po zakończeniu możemy zamknąć program i przesłuchać nasze pliki w celu sprawdzenia jakości dźwięku. Oczywiście nie należy spodziewać się cudów jeśli zwiększymy dźwięk w naszym pliku muzyczny o więcej niż ~10dB, bo jakość dźwięku może być zauważalna. Wtedy lepiej będzie jak poszukamy naszego utworu w lepszej jakości i ciut głośniejszy w znanej nam wyszukiwarce. Jak możecie zauważyć jest to kolejny poradnik pokazujący jak uporządkować swoją muzykę, do tej pory na łamach mojego blogu opublikowałem już dwa:

Jako, że sam porządkuje swoją muzykę to mam w planach oczywiście jeszcze jeden poradnik, jego treść oraz temat przedstawię Wam w najbliższym czasie.

Icon źródło: freegreatdesign.com
W związku ze zamknięciem bloga TechComputerOS.cba.pl komentarze zostały wyłączone. Więcej informacji o zamknięciu bloga na stronie głównej.

error: Zawartość strony internetowej jest chroniona prawami autorskimi.